Budynki i ich rozbiórka w Katowicach

Firmy budowlane prócz budowania domów, bloków, renowacji mieszkań, wszelkiej wykończeniówki zajmują się również rozbiórką budynków. Nie inaczej jest w Katowicach, dużym mieście na południu Naszego kraju – Polski. Roboty rozbiórkowe w Katowicach nie różnią się zbytnio od tych wszędzie indziej, polega to na tym samym, na tych samych zasadach,jak w każdym innym miejscu na mapie. Z uwagi na wielkość miasta, ilość firm zajmujących się robotami rozbiórkowymi jest odpowiednio duża, także konkurencja zapewne też jest wysoka. Katowickie roboty rozbiórkowe zapewne są również odpowiednio trudniejsze, z uwagi na surowszy klimat, gdyż miasto „sąsiaduje” z górami.

Warto wspomnieć również o prężnie działającym przemyśle w tamtej okolicy, w Katowicach mieści się jeden z centrów Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, co bardzo korzystnie wpływa na pomniejszych przedsiębiorców, chcących rozwinąć skrzydła w tym mieście, czy to w budowlance, czy w innej gałęzi przemysłu.

W mieście takim jak Katowice roboty rozbiórkowe zarządza się, gdy obiekt – budynek – już nie może dłużej być użytkowany, gdy np. zaczyna spadać tynk ze ścian, powstaje duża ilość zacieków, ogólnie rzecz biorąc dalsze eksploatowanie obiektu może zagrozić użytkownikowi. To inspekcja budowlana sprawdza takie obiekty i wydaje postanowienie o zamknięciu obiektu czy jego rozbiórce. Rozbiórka nie jest też prostą sprawą, ponieważ należy przestrzegać wszelkich zasad BHP tak, aby nie zagrozić zniszczeniu okolicznych budynków, oraz aby nie zagrozić życiu ludziom mieszkającym/pracującym w okolicy obiektu rozbieranego.

Roboty rozbiórkowe w Katowicach, jak w całej Polsce, ustanawiane są na mocy Prawa budowlanego, art. 3 pkt 7, należy również w tym czasie przestrzegać wszelkich procedur administracyjnych dotyczących takich robót jak właśnie ta wymieniona. Rozbierane również mogą być budynki nigdy nie używane lub nie ukończone, jednak sprzedaż takiej nieruchomości wydaję się być dużo bardziej opłacalną procedurą. Zależnie od rodzaju nieukończonego obiektu można go przeznaczyć na domek jedno lub dwurodzinny, lub, jeżeli docelowo miało być to coś większego, na przestrzeń biurową, lub mieszkania na sprzedaż, co z uwagi na ciągły popyt na nie jest strzałem w dziesiątkę. Niestety, na każdy taki budynek może przyjść pora, kiedy nie będzie on już zdatny do użytku przez nikogo, wtedy właśnie ustanawia się rozbiórkę, zwołuje do tego odpowiednich fachowców, którzy obiekt odpowiednio zdemontują, bez uszczerbku na otoczeniu, w miejsce, gdzie taki obiekt stał, można postawić kolejny, tak, aby miejsce cały czas było zagospodarowane.

W wyburzaniu nie stosuje się jednak zbyt często wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych, z uwagi na nieprzewidywalność zachowania się konstrukcji po zniknięciu wszystkich podpór trzymających cały obiekt w miejscu. Prowadząc roboty rozbiórkowe Katowice, a w zasadzie władza miasta, mogą nakazać prowadzenie tzw. dziennika rozbiórki – dokumentu urzędowego przebiegu rozbiórki oraz wszelkich zdarzeń i okoliczności, które w czasie rozbiórki miały miejsce.