Jaka jest prawda?
Chirurgia plastyczna to zabiegi z zakresu medycyny rekonstrukcyjnej jako odpowiedź na wrodzone lub nabyte zniekształcenia lub niedobory ciała, korekty rzeczywistych lub odczuwalnych defektów i zmian oraz cały zakres czynności z obszaru medycyny estetycznej. Jak długo trwa specjalizacja w dziedzinie chirurgii plastycznej? Gdzie najlepiej ją wykonać? Zapraszamy do lektury!
Czym się zajmuje chirurgia plastyczna?
Medycyna plastyczna zajmuje się leczeniem ostrych i przewlekłych stanów chorób wrodzonych lub nabytych, oparzeń, odmrożeń, chirurgią ręki, replantacją po amputacjach, rekonstrukcją ubytków, zniekształceń i korekcją zmian z powodu starzenia skóry. Leczy efekty wypadków, chorób czy zmiany spowodowane wiekiem, degeneracją lub np. otyłością.
Umiejętności chirurga plastycznego
Zakres znajomości i umiejętności chirurga o specjalizacji plastycznej powinien zawierać:
- patofizjologię, leczenie wstrząsów i zakażenia w chirurgii, proces gojenia ran, układ i proces krzepnięcia krwi, instrukcje zaplanowania postępowania w przypadku złożonych zabiegów z dziedziny rekonstrukcji, techniki chirurgii plastycznej
- umiejętność oceny stanu psychicznego pacjenta
- zasady anatomii ogólnej człowieka, a zwłaszcza obrębu: czaszki, nosa, oczodołu, nerwu twarzowego, ręki, szyi.
- techniki operacyjne, pooperacyjne, przeszczepy skóry i tłuszczu oraz powięzi, chrząstek, nerwów oraz kości
- technika leczenia blizn
- zasady leczenia odmrożeń i oparzeń
- leczenie operacyjne zmarszczek i zmian starzeniowych skóry oraz powiek
- zasady korekty nosa, małżowiny usznej
- leczenie rozdwojonej wargi i zmian w podniebieniu
- zasady rekonstrukcji ubytków i piersi u kobiet, techniki powiększania biustu, podnoszenia i zapobieganie zwiotczeniu.
- leczenie ginekomastii u mężczyzn
- metody usuwania nadmiernych fałd skórnych na brzuchu oraz tłuszczu, plastykę powłok
- leczenie urazów ręki
- znajomość przepisów prawa w Polsce
- znajomość prowadzenia dokumentacji medycznej
- historia chirurgii plastycznej w Polsce i na świecie
Jak długo trwa specjalizacja z chirurgii plastycznej?
W chirurgii plastycznej mogą specjalizować się lekarze posiadający specjalizację II stopnia w chirurgii ogólnej albo w chirurgii dziecięcej uzyskane na podstawie poprzednich przepisów lub posiadający tytuł specjalisty w chirurgii ogólnej albo w chirurgii dziecięcej uzyskany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25.03.1999 (cytat z Programu specjalizacji w Chirurgii Plastycznej, Warszawa 2000, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego)
Gdzie najlepiej wykonać zabieg z chirurgii plastycznej?
Najlepsze, rekomendowane kliniki z zakresu chirurgii plastycznej w Polsce działają w większych aglomeracjach, takich jak Warszawa http://klinikagrzesiak.pl , Kraków, Poznań, Wrocław czy Trójmiasto.
Ma na to wpływ szybki i energetyczny sposób życia mieszkańców, ich stopień świadomości i zapotrzebowania na młody, zdrowy wygląd oraz sportowy styl życia. Większe miasta przyciągają świat finansów, celebrytów, gwiazdy kina, sportu i estrady. Wygląd zewnętrzny staje się ważny, jest wizytówką i określa status społeczny. Im lepiej, zdrowiej i młodziej wyglądasz, tym wyżej jesteś oceniany w grupie społecznej.