Zrównoważona produkcja stanowi wyzwanie i korzyści dla przemysłu

Dane przedstawione niedawno przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska sugerują, że przemysł odpowiada za emisję ponad 20% szkodliwych gazów cieplarnianych. Równocześnie to właśnie w przemyśle zachodzą takie zmiany, które w perspektywie nie tylko najbliższych lat mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne…

Zrównoważona produkcja ma na celu ograniczenie wpływu produkcji na środowisko, przy zachowaniu jej opłacalności i zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa (chodzi głównie o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych).

Zrównoważona produkcja to roszada obowiązującego przez lata ekspansywnego modelu wytwarzania różnego rodzaju dóbr. Na taki, który jest przyjazny dla środowiska i korzystny dla społeczeństwa.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na rozwiązania technologiczne, które mocno ograniczają negatywny wpływ działalności przemysłowej na planetę.

M.in. rosnące ceny (np. mediów, surowców, koszty pracy), czy niedobór siły roboczej sprawiają, że przejście do modelu zrównoważonej produkcji powoli staje się koniecznością. Te przedsiębiorstwa, które zainwestowały w rozwiązania automatyzacji, zauważają zaś rozmaite walory.

To np. znaczące obniżenie kosztów, zredukowanie ilości odpadów poprodukcyjnych, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu, zwiększenie wydajności, czy podejmowanie lepszych decyzji biznesowych.

Jakie są zaś narzędzia zrównoważonej produkcji? Przedsiębiorstwa dochodzą do tego modelu rozmaitymi sposobami. Wspólnym mianownikiem są zaś dane. Można je szybko pozyskiwać, analizować i agregować. A to pozwala lepiej automatyzować i zarządzać procesami biznesowymi.

Dzięki danym, wymienianym w czasie rzeczywistym, poszczególne maszyny mogą komunikować się pomiędzy sobą wraz z operatorami (np. zgłaszając ewentualne usterki). Na skutek tego można nie tylko sprawniej reagować na występujące awarie itd. ale także działać prewencyjnie…

Aby osiągnąć zrównoważoną produkcję, trzeba maksymalnie zintegrować systemy technologii informacyjnej z systemami technologii operacyjnej. Integracja obu systemów wymaga zaś opracowania inteligentnej platformy przemysłowej; stanowiącej oś systemu automatyki. Dzięki temu pełne zintegrowanie wszystkich procesów biznesowych w oparciu o wymianę danych będzie jak najbardziej możliwe.

Osiągnięcie celów zrównoważonej produkcji wymaga dokładnej analizy specyfiki przedsiębiorstwa; w tym jego realnych potrzeb, poczynań konkurencji oraz kwestii finansowych.

Nie musisz działać sam. Możesz liczyć na pomoc ekspertów z RAControls. To czołowy promotor innowacji w przemyśle. Ta firma może pochwalić się sporym stażem, dobrymi opiniami i zespołem ekspertów.

RAControls współpracuje z wiodącymi na świecie producentami rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki i pneumatyki. To oficjalny przedstawiciel firmy Rockwell Automation i należących do niej marki produktów Allen-Bradley, czy oprogramowania FactoryTalk. Dzięki temu RAControls ma swobodny dostęp do innowacyjnych technologii, które mogą zagościć także u Ciebie!

Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie wejdź na artykuł ze strony https://racontrols.pl/bazawiedzy/zrownowazona-produkcja-wyzwania-i-korzysci-dla-przemyslu/.